Úvodem… 

Cílem skupiny « Ligne de Partage » (≈ Hranice rozvodí), založené v Anglet (Francie) v prosinci 2014, je zajímat se o všechny místní komunity, které leží na hranici rozvodí Atlantského oceánu a Středozemního moře. (tzv. A/M linie). Tato hranice prochází 9 státy: Českou republikou, Rakouskem, Německem, Švýcarskem, Itálií, Francií, Andorou, Španělskem a Marokem.

Hranice rozvodí měří od nejsevernějšího bodu mezi Polskem a Českou republikou po nejjižnější bod v centru Maroka vice než 8000 km. Ze sudetských hor po pohoří Vysokého atlasu v Maroku se nachází bezpočet zajimavostí, často neočekavaných, které čekají na objevení a sdílení v naší skupině.

Naším prvním cílem je seznámit se s 1475 komunami, které jsou protnuty hranicí Evropského rozvodí nebo s ní hraničí. Pomůžeme koordinovat jejich iniciativu a vytvořit silnou a dlouhotvrající vazbu mezi nimi.

Cesty na hranici Evropského rozvodí budou také poskytovat důležitý vzdělávací směr. To přispěje k rozvoji zájmu veřejnosti, včetně dětí, o geografii, pohoří, potoky, ekosystémy, hranice a stavby vytvořené člověkem.

V souladu s hraniční linií Evropského rozvodí, úzce související s tekoucí vodou a do jisté miry s autenticitou přírody, budeme respektovat hodnoty, které jsou zmíněny v naší etické listině.

Tato webová stránka je z velké části volně přístupná veřejnosti. Naši návštěvníci mají k dispozici kontakt pro případné dotazy.

Členská sekce je k dispozici za symbolický roční příspěvek. Umožňuje aktivně se podílet na organizaci naší skupiny. Poskytuje přístup k určitým dokumentům, a také umožňuje publikovat fotografie a svědectví týkající se tématu hranice evropského rozvodí. Tyto dokumenty budou přispívat ke sdílení informací a posílení našich vztahů.

Jazyk naší skupiny je Francouzština, ale budeme se snažit otevřeně přistupovat ke všem jazykům, kterými se mluví podél zmíněné hranice. Začínáme tímto úvodem, který byl zveřejněn v 10 jazycích.

Na hranici rozvodí jste vítáni! Děkujeme vám za Vaši podporu.

Photo PLPierre-Louis BLAIX, horal, který se stal vytrvalostním chodcem, “dreamer” skupiny «Ligne de Partage».

 

 

Přeložil Vladimir Franc, Svitavy (Pardubický kraj, Česká republika)

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

×